Barbórka w przedszkolu- Stajkowo

2017.12.04

„A czwartego grudnia, to górnicze święta
I nie tylko górnik o nich już pamięta.
Bo Barbórkę nawet małe dzieci znają,
Robią czarne czapki i je zakładają”

W naszym przedszkolu w bieżącym roku szkolnym realizowany jest program „Przedszkolaki na polskich dróżkach”, którego jednym z celów jest rozbudzanie ciekawości dziecka do poznawania historii swojego kraju. Niewątpliwie do takich ciekawych tradycji możemy zaliczyć Barbórkę czyli święto Górnika. W związku  z tym świętem dzieci mogły poznać specyfikę pracy górnika oraz legendy związane z regionem śląskim, np. „Skarbnik – duch kopalni”. Na podstawie wiersza „Węglowa rodzinka” dowiedziały się także, że węgiel jest składnikiem wielu przedmiotów życia codziennego (czym były bardzo zdziwione). Obejrzały także prezentacje o trudnej i ciężkiej pracy górnika. Na koniec wykonaliśmy wspólnie czapkę górnika, którą z dumą każdy zabrał do domu.